en-CyberBOX - Tréning kybernetickej bezpčnosti

26/05/2023

Autor: Denisa Záchenská

V roku 2023 sme začali aktívne pracovať spolu s partnermi z Českej republiky, EPMA z.s.p.o. na novom projekte Erasmus+ Cyberbox. Ide o gamifikovaný znalostný program, ktorý využíva umelú inteligenciu podporujúcu podnikavosť dospelých.

(Viac tu -https://www.narask.sk/l/cyberbox-gamifikovany-znalostny-program/) Začali sme sa stretávať so študentmi vysokých a stredných škôl a vytvárať siete pre budúcu spoluprácu na vývoji a na zlepšovaní povedomia o kybernetickej bezpečnosti. Viacero študentov nám už teraz vyjadrilo veľký záujem spolupodieľať sa na tvorbe tohto gamifikovaného kurzu. Podnet pre vývoj vznikol už z existujúcej pohľadávky po úspešnom LP JukeBOX "LP CZECH.UP GameBOX" na tému Finančná gramotnosť jednotlivcov a startupov (tímov) a CyberBox bude jeho pokračovaním.

Spolu so šikovnými študentmi budeme pracovať na efektívnej finálnej podobe tejto hry a to takto:

Na spoločných stretnutiach, ktoré budú prebiehať od konca apríla v pracovnej skupine Konekt Zvolen - Priestor pre stretávanie mládeže vo Zvolene, budeme spolu so študentmi či inými záujemcami dávať dokopy najbežnejšie typy kybernetických útokov s ktorými sa každý človek môže kedykoľvek v živote stretnúť. Od hackovania, cez vydieranie, phishing a rôzne typy malwaru. Obrana proti niektorým útokom je pritom jednoduchá - stačí mať o nich len povedomie a vedieť sa správne zachovať. A práve o to sa budeme snažiť. Vďaka spolupráci s mladými ľuďmi zachytíme interaktívne do kurzu široké spektrum týchto útokov a vďaka tomu sa im bude môcť mnoho ľudí v budúcnosti vyhnúť a zachovať sa správne.

Po úvodných stretnutiach na tvorbu obsahu gamifikovaného kurzu bude následne prebiehať testovanie a ako posledná činnosť nás čaká preklad do angličtiny, aby sa zabezpečilo pokrytie a dosah aj v iných krajinách.

Máte záujem sa spolupodieľať na tvorení obsahu tohto kurzu o kybernetických útokoch? Kontaktujte nás, prosím, prostredníctvom našej stránky https://www.narask.sk/kontakt/.

Tešíme sa na spoluprácu s vami!