ODSTRÁNENÉ


Obehové hospodárstvo

Obehové hospodárstvo vytvára nové produkty kolaboráciou všetkých aktérov modelu QUADRUPLE HELIX s cieľom ekologickej stability krajiny a ekonomickej udržateľnosti rozvoja regiónu s dopadom na sociálne spravodlivé pracovné a obývateľné prostredie modelu inovácie QUINTUPLE HELIX.

Model inovácie Quadruple Helix pozostáva zo štyroch hlavných aktérov v inovačnom systéme: veda a vzdelávanie, politika, priemysel a spoločnosť. Občianska spoločnosť sa stáva významnou súčasťou integrácie inovačných aktivít systémového riešenia pre rozvoj regiónov.

Model inovácie Quintuple Helix vytvára kvalitné, konkurencieschopné, sociálne zodpovedné podnikateľské prostredie prostredníctvom úzkej spolupráce s regionálnou samosprávou, akademickou sférou a výskumom aplikovaným v praxi a znalostnou verejnosťou v ekonomike založenej na vedomostiach.

Kolaborácia predstavuje stanovenie spoločného cieľa udržateľného rastu dosahovaného spoluprácou, vzájomnou pomocou a spoločnou zodpovednosťou všetkých aktérov podľa modelu QUADRUPLE HELIX.

Tvorba produktov v obehovom hospodárstve si vyžaduje prístup, aby sa spotrebovávalo čo najmenej primárnych zdrojov i energií, a zároveň pri ich realizácii bude preferované využívanie obnoviteľných zdrojov i materiálov.

Produkty obehového hospodárstva musia spĺňať požiadavku opakovaného užívania, opraviteľnosti, zlepšovania, recyklovateľnosti alebo environmentálne prijateľnej rozložiteľnosti a to pri neustálom znižovaní uhlíkovej stopy.

Hodnotové reťazce produktov začínajú na začiatku životného cyklu produktu jeho vývojom, výskumom, výrobou na základe analýzy životného cyklu LCA. Základom predchádzania vzniku odpadov je tvorba nových produktov na dodržiavaní hiearchie nakladania odpadov – dlhodobé využívanie, opätovné použitie, recyklácia, zhodnotenie na inovatívne produkty, zneškodnenie. 

Inovatívny model Quintuple Helix: globálne otepľovanie ako výzva a hnacia sila inovácie

Inovačný model Triple Helix sa zameriava na vzťahy medzi univerzitami a priemyslom. Štvornásobná skrutkovica vkladá trojitú skrutkovicu tým, že ako štvrtú skrutkovicu pridáva "mediálnu a kultúrnu verejnosť" a "občiansku spoločnosť". Inovačný model Päťnásobná špirála je ešte širší a komplexnejší, pretože kontextualizuje štvornásobnú špirálu a navyše pridáva špirálu (a perspektívu) "prírodného prostredia spoločnosti". Triple Helix výslovne uznáva význam vysokoškolského vzdelávania pre inovácie. V jednej interpretačnej línii by sa však dalo tvrdiť, že Triple Helix kladie dôraz na produkciu a inováciu znalostí v ekonomike, takže je kompatibilná so znalostnou ekonomikou. Štvornásobná skrutkovica už podporuje perspektívu znalostnej spoločnosti a znalostnej demokracie pre produkciu a inováciu znalostí. V porozumení štvornásobnej špirály vyžaduje udržateľný rozvoj znalostnej ekonomiky koevolúciu so znalostnou spoločnosťou. Päťnásobná helix zdôrazňuje nevyhnutný socioekologický prechod spoločnosti a ekonomiky v dvadsiatom prvom storočí; preto je Quintuple Helix ekologicky citlivý. V rámci inovačného modelu Quintuple Helix je tiež potrebné považovať prírodné prostredie spoločnosti a hospodárstva za hybnú silu produkcie a inovácie znalostí, a teda definovať príležitosti pre znalostnú ekonomiku. Európska komisia v roku 2009 označila socioekologický prechod ako hlavnú výzvu pre budúci plán rozvoja. Quintuple Helix tu podporuje formovanie situácie prospešnej pre obe strany medzi ekológiou, znalosťami a inováciami a vytváraním synergií medzi ekonomikou, spoločnosťou a demokraciou. Globálne otepľovanie predstavuje oblasť ekologického záujmu, na ktorú možno s väčším potenciálom uplatniť inovačný model Quintuple Helix.

Inovatívny model prístupu

Päťnásobný model inovácie Quintuple Helix tvorí interakciupiatich podsystémov (helixov): vzdelávanie - podnikanie - verejná správa a samospráva - verejnosť - prostredie v ekonomike založenej na vedomostiach.

Sociálna ekológia a ochrana životného prostredia pre inovácie, udržateľný rozvoj a hospodársky rast.

Rámec päťnásobnej špirály možno opísať pomocou modelov znalostí, ktoré rozširuje, a pomocou piatich podsystémov (helixov), ktoré obsahuje.V päťnásobnom modeli riadenom špirálou sa vytvárajú a transformujú vedomosti a know-how a cirkulujú ako vstupy a výstupy spôsobom, ktorý ovplyvňuje prírodné prostredie. Sociálno-ekologické interakcie prostredníctvom štvornásobného a päťnásobného helixu sa dajú využiť na definovanie príležitostí pre vedomostnú spoločnosť a znalostnú ekonomiku, ako sú inovácie na riešenie udržateľného rozvoja vrátane zmeny klímy.


    Vzdelávanie, semináre, školenia, workshopy a konferencie

1. Názov témy: "Obehové hospodárstvo v regionálnej samospráve"

Podtémy:

Tvorba integrovaných projektových zámerov.

Hodnotenie - environmentálne, sociálne, ekonomické.

Stanovenie merateľných ukazovateľov.

https://www.narask.sk/l/obehove-hospodarstvo-v-regionalnej-samosprave/

2. Názov témy: "Inovatívne modely na podporu energetickej bezpečnosti"Podtémy:

BIORAFINÉRIA - kombinácia bioenergie s prebytkom obnoviteľnej energie.

Garantovaná energetická služba - GES.
Virtuálna elektráreň - komunitná sieť.

Interreg Dunaj (interreg-danube.eu)

3. Názov témy: "Zelená infraštruktúra na princípe obehového hospodárstva"
Podtémy:

Retenčno-drenážne parkoviská na princípe obehového hospodárstva.

Vegetačné strechy - systémy, výhody, aplikácie.
Benchmarky pre prvky zelenej infraštruktúry.
Zelené a sociálne verejné obstarávanie.
Environmentálne hodnotenie dopadov stavieb na krajinu a obyvateľov - certifikácia
GREENPASS®.

https://www.poh.sk/plochy.html

https://www.environmentalnehodnotenie.sk/

4. Názov témy: "EVOškola - nový prístup k EVVO vzdelávaniu"
Podtémy:

EVOškola - environmentálna výchova, vzdelávanie a osveta v obehovom hospodárstve.
Vzdelávací koncept informálneho vzdelávania s presahom do formálneho vzdelávania.

https://evoskola.sk/

5. Názov témy: "Regionálne centrum obehového hospodárstva - RCOH"

Podtémy:

Sekcia výskumu, vývoja, inovácií.

  • zvýšenie produktivity podnikateľského sektora,
  • posilnenie investícií podnikov do výskumu a inovácií;
  • posilnenie výskumných kapacít v priemyselných odvetviach,
  • zvýšenie vstupov i výstupov vo výskume a inováciách v SR,
  • zlepšenie inovačných kapacít malých a stredných podnikov.

Sekcia digitalizácie a SMART riešení, s dôrazom na adaptáciu na zmenu klímy v prostredí miest obcí ale aj extravilánov.

  • Podpora rozvoja inovatívnych podnikov a budovanie lokálneho inovačného ekosystému.
  • Podpora nových podnikateľských modelov v digitálnom hospodárstve, identifikovanie segmentov pre ekonomiku platforiem.
  • Podpora výskumu a vývoja distribuovaných technológií, budovanie elektronických služieb so zameraním sa na zvýšenie transparentnosti, kybernetickej bezpečnosti, automatizácie a zefektívnenia komunikácie, ako aj zapojenie sa do projektov na regionálnej úrovni.
  • Digitalizácia pozbieraných údajov.
  • Implementácia a podpora digitálnych inovácií v samospráve,
  • Zapájanie občanov do verejného života a podpora nástrojov pre participáciu občanov na správe vecí verejných.
  • Zefektívnenie využívania zdrojov v mestách a obciach, vrátane monitorovania súvisiacej infraštruktúry a inteligentného odpadového hospodárstva.
  • Rozvoj inteligentnej mobility, budovanie infraštruktúry a presadzovanie inovácií v napr. v miestnej doprave, odpadového hospodárstva, atď.
  • Podpora rozvoja inteligentných miest a regiónov.

Sekcia vzdelávania, výchovy, osvety a zvyšovania zručností.

  • EVVO

Sekcia udržateľnej energetiky, zberu, recyklácie a zhodnocovania odpadov.

  • Kolaboratívna energetika a komunálna energetická sieť.
  • Stredisko zhodnocovania odpadov - zber, triedenie, REUSE, upcyklácia, recyklácia, zhodnotenie.

Sekcia zlepšenia infraštruktúry a životných podmienok v obciach a mestách (kanalizácie, vodovody, miestne komunikácie a cyklotrasy, verejné priestranstvá, budovy, cintoríny).

  • 3 x H v zelenej infraštruktúre - hydrológia, hydraulika, hydrotechnika
  • Prvky zelenej infraštruktúry v koncepte obehového hospodárstva.
  • Zásobovanie a nakladanie s vodou - pitná, zrážková, odpadová.

Sekcia zdravotnej a sociálnej ekonomiky.

  • Zdravotná dostupnosť.
  • Sociálne spravodlivé pracovné prostredie.
  • Sociálne obývateľné prostredie.

Sekcia kultúry, športu a turizmu.

  • Zvýšenie záujmu občanov o pohybové aktivity v mestách a obciach a vytvorenie nových príležitostí trávenia voľného času za účelom podpory zdravého životného štýlu občanov, spoločenského/ komunitného rozvoja a prevencie kriminality.
  • Zvýšenie pohybových aktivít občanov všetkých vekových skupín, čoho dôsledkom je zdravšia spoločnosť a lepšie začlenenie občanov do sociálnych skupín.
  • Budovanie regionálnej športovej infraštruktúry, ktorá bude k dispozícii verejnosti pre ich pohybové a športové aktivity, s cieľom podpory medzigeneračného stretávania sa a trávenia voľného času komunít žijúcich v blízkosti športovísk, vrátane seniorov, či zdravotne postihnutých občanov.
  • Podpora kultúrneho dedičstva, komunitného rozvoja a udržateľného cestovného ruchu orientovaná na revitalizáciu územia, odbornú infraštruktúru, vybavenie a rozvoj destinačného manažmentu regiónov s využitím ich endogénneho potenciálu a prostredníctvom zvyšovania povedomia návštevníkov i obyvateľov daného územia.
  • Širšie sprístupňovanie kultúrneho a prírodného dedičstva verejnosti.
  • podpora rozvoja miestnej a regionálnej kultúry a kultúry národnostných menšín a komunitný rozvoj v území;
  • Vytvorenie komplexnej turistickej infraštruktúry, budovanie zázemia pre zachovanie a rozvoj hmotného i nehmotného kultúrneho dedičstva s cieľom vyváženého rozvoja územia s pozitívnymi dopadmi na komunitný rozvoj, miestnu, či regionálnu zamestnanosť a miestne podnikateľské prostredie.

Sekcia potravinovej bezpečnosti regiónu a inteligentného zhodnocovania prírodného bohatstva najmä vôd.

  • Obnova biodiverzita - z pôdy do pôdy.
  • Regionálna značka produktov.
  • Dedičstvo Samuela Jurkoviča - družstevníctvo základ potravinovej sebestačnosti.

https://www.narask.sk/l/regionalne-centrum-obehoveho-hospodarstva/

Hodnotenia, analýzy a štúdie realizovateľnosti

1. Odborná analýza integrácie zámerov rozvoja regiónu

  • Obsahová náplň integrovaných zámerov pre regionálny rozvoj.
  • Legislatívne rámce - národné, európske, strategické.
  • Hodnotenia integrovaných zámerov:

Ø Sociálne dopady na obyvateľov.

Ø Environmentálne záväzky voči prostrediu.

Ø Ekonomické primárnej návratnosti a udržateľnosti.

2. Štúdie realizovateľnosti integrovaných zámerov rozvoja regiónu

  • Implementácia integrovaných zámerov rozvoja regiónu:
  • Zelené a sociálne zodpovedné verejné obstarávania a súťaže.
  • Katalóg environmentálnych materiálov, produktov a riešení.
  • Katalóg inovatívnych verejných služieb.
  • Merateľné ukazovatele udržateľného rozvoja:
  • Sociálne.
  • Environmentálne.
  • Ekonomické.
  • Monitorovanie udržateľného rozvoja regiónov.
  • Kolaboratívne a kooperatívne vzťahy v RCOH.

3. Environmentálne hodnotenie dopadov zámerov na krajinu a obyvateľov

  • Status QUO - východiskový stav územia.
  • Návrhový stav po realizácii zámeru.
  • Merateľné ukazovatele
  • Klíma prostredia - pocitová teplota, tepelné ostrovy.
  • Biodiverzita - nakladanie či spotreba CO2.
  • Voda - nakladanie so zrážkovou vodou a odtokové charakteristiky oblasti.
  • Vzduch - zachovanie prirodzených vetracích koridorov, poletové častice.
  • Energia - efekt zelene na lokalitu projektu.
  • Certifikácia GREENPASS®.

Pre realizáciu aktivít zabezpečuje:

  1. Odborných pracovníkov, lektorov, prednášajúcich, metodikov, moderátorov a mediátorov.
  2. Vzdelávacie materiály.
  3. Organizačné zabezpečenie priebehu vzdelávania, seminára, workshopu, konferencie.
  4. Spracovanie odborných analýz, štúdií a environmentálneho hodnotenia.

VÝROČNÉ SPRÁVY


Partneri:

Regionálna inovačná agentúra Južného Zadunajska – Maďarsko

JAIP – Juhočeská agentúra na podporu inovácií – Česká republika

Národná recyklačná agentúra Slovenska – Slovensko

Centrum excelentnosti pre obehovú ekonomiku a zmenu klímy – Srbsko

Inštitút pre trvalo udržateľný rozvoj – Slovinsko

Združenie Reginnova NE – Rumunsko

Rozvojová agentúra Republiky srbskej – Bosny a Hercegoviny

Chorvátska agentúra pre MSP, inovácie a investície - Chorvátsko

Regionálna agentúra pre podnikanie a inovácie – Bulharsko

University of Applied Sciences GmbH – Rakúsko

BSC, Business Support Center LTD, Kranj – Slovinsko

IFKA nezisková verejnoprospešná asociácia – Maďarsko

Technická univerzita v Moldavsku a - Moldavsko

Nadácia na ochranu klímy Modrá planéta – Maďarsko

Pridružení partneri:

Paris Lodron Universität Salzbur g - Rakúsko

Hrvatska udruga poslodavaca: HUP - Chorvátsko

Sveučilište u Zagrebu Tekstilno- tehnološki fakultet - Chorvátsko

Agentia pentru Dezvoltare Regionala Nord-Est – Rumunsko

Asociácia TCBL – Rumunsko

Ministarstvo privrede I preduzetništva Republike Srpske

Regionálny priemyselný inovačný klaster Rimavská kotlina REPRIK - Slovensko


O projekte

Podunajská oblasť je charakteristická veľkými rozdielmi vo využívaní riešení obehového

hospodárstva v textilnom a módnom hodnotovom reťazci. Napríklad, pokiaľ ide o

manipuláciu s textilom, Nemecko, Rakúsko a Česká republika sú lídrami, zatiaľ čo ostatné

krajiny majú čo robiť, aby ich dobehli. V mnohých aspektoch – vrátane obehovosti – textilné

a módne odvetvia zaostávajú za ostatnými odvetviami.

Okrem toho je v celom dunajskom regióne nízke povedomie o kruhových riešeniach. Preto

partnerstvo TEX-DAN súhlasí s tým, že je potrebné zlepšiť znalosti, prístupy, povedomie o

inovatívnych technológiách, podporných opatreniach a politických zmenách vedúcich k

úspešnej integrácii obehového hospodárstva v textilnom priemysle. Potrebné sú aktivity na

zvyšovanie povedomia, zapojenie zainteresovaných strán a vzdelávanie.

Cieľ projektu

Prijať technológie v malých a stredných podnikoch na zvýšenie riešení obehového

hospodárstva v textilnom a módnom priemysle.

Cieľom projektu TEX-DAN je zlepšiť miestne, regionálne a národné politiky podporujúce

obeh. Cieľom projektu je stimulovať nadnárodnú spoluprácu a výmenu poznatkov a vytvoriť

rôzne udržateľné formy nadnárodnej spolupráce. TEX-DAN demonštruje komplexné

partnerstvo so 14 projektovými partnermi a 7 strategicky pridruženými partnermi.

Geografické pokrytie je široké, zahŕňa 11 krajín z dunajského regiónu a jedno medzinárodné

združenie. Partnerstvo (strategicky pridružení partneri) pozostáva z jednej regionálnej

inovačnej agentúry, 6 regionálnych/národných rozvojových agentúr/verejných orgánov, jednej

nadácie, 3 vysokoškolských inštitútov, 5 organizácií na podporu podnikania, 4 záujmových

skupín/MVO a jedného medzinárodného združenia. Všetci partneri významne prispievajú k

cieľom TEX-DAN.



Cieľom projektu TEX-DAN je zlepšiť obeh v hodnotovom reťazci textilného a módneho

priemyslu prostredníctvom nadnárodnej spolupráce v podunajskom regióne. Hlavný dôraz sa

kladie na štyri oblasti:

1. Bioekonomické oblečenie

2. Dizajn v obehovom hospodárstve

3. Obehové hospodárstvo vo výrobných procesoch

4. Recyklácia





Názov projektu: CIRcular City prostredníctvom vzdelávacích metód obehového hospodárstva pre sociálne podniky

Skratka: CIRC

Kód projektu : KA220-ADU-7314B502

Trvanie: 24 mesiacov od 01.09.2023 do 31.08.2025

Rozpočet projektu: 250 000 eur

Rozpočet NARA-SK: 49 890 eur

Projekt CIRC je spolufinancovaný Európskou úniou v rámci programu Erasmus+.

Partneri:

Národná recyklačná agentúra Slovenska – Slovensko

POROVNÁVACIA VÝSKUMNÁ SIEŤ EV - Nemecko

Mine Vaganti – Taliansko

Združenie pre sociálne družstvá - Poľsko

CSI CENTRUM SOCIÁLNYCH INOVÁCIÍ LTD - Cyprus

Európske centrum pre výskum, vzdelávanie a poradenstvo – Holandsko

Pridružení partneri:

Regionálny priemyselný inovačný klaster Rimavská kotlina REPRIK - Slovensko

O projekte

"CIRcular City prostredníctvom vzdelávacích metód obehového hospodárstva pre sociálne podniky" (CIRC) je 24-mesačné partnerstvo spolupráce v oblasti ochrany životného prostredia a boja proti klimatickým zmenám, spolu s oblasťou vzdelávania dospelých, do ktorého sú zapojené viaceré subjekty EÚ s predchádzajúcimi odbornými znalosťami. v obehovom hospodárstve, odpadovom hospodárstve a sociálnych inováciách.

Hlavným cieľom projektu je rozvíjať iniciatívy obehového hospodárstva, kariéry a podnikania s cieľom bojovať proti environmentálnym škodám spôsobeným ľudskou činnosťou a sociálnemu vylúčeniu na trhu práce.

Za týmto účelom partneri vytvoria vzdelávací materiál a zrealizujú mobility s cieľom dosiahnuť tieto špecifické ciele:

- Poskytnúť pedagógom dospelých poznatky a metodiky na realizáciu školení určených pre dospelých ohrozených vylúčením ako osoby s nižším príjmom, nedostatočným vzdelaním alebo patriace k etnickým menšinám, ktoré majú záujem o rozvoj kariéry alebo podnikania v odvetví obehového hospodárstva;

- Poskytnúť dospelým, ktorým hrozí vylúčenie ako osobám s nižším príjmom, nedostatočným vzdelaním alebo príslušníkom etnických menšín, znalosti, zručnosti a kompetencie v oblasti obehového hospodárstva;

- Rozvíjať zručnosť, podnikateľské myslenie a sebavedomie dospelých ohrozených vylúčením ako osôb s nižším príjmom, nedostatočným vzdelaním alebo príslušníkov etnických menšín.

Ciele

- Poskytnúť pedagógom dospelých vedomosti a metodiky na realizáciu školení určených pre cieľovú skupinu v rámci obehového hospodárstva;

- Poskytnúť dospelým, ktorým hrozí vylúčenie ako osobám s nižším príjmom, nedostatočným vzdelaním alebo príslušníkom etnických menšín, znalosti, zručnosti a kompetencie v oblasti obehového hospodárstva;

- Rozvíjať zvyšovanie zručností, podnikateľské myslenie a sebadôveru konečnej cieľovej skupiny.

Implementácia:

- Nadnárodné projektové stretnutia;

- Vypracovanie príručky "Posilnenie podnikania v obehovom hospodárstve";

- Výroba školiaceho formátu;

- Implementácia školenia pre pedagógov so zapojením pedagógov dospelých;

- Implementácia miestnych aktivít zahŕňajúcich konečnú cieľovú skupinu;

- Vývoj platformy Hub;

- Miestne online stretnutia;

- Diseminácia projektu a jeho výsledkov.


Výsledky:

1. Sprievodca (WP2) so základnými znalosťami na podporu pedagógov dospelých v ich vzdelávacej ponuke;

2. Školiaci formát (WP3) určený pre pedagógov dospelých obsahujúci metodiku a aktivity, ktoré sa majú implementovať s konečnou cieľovou skupinou v oblasti obehového hospodárstva;

3. Hub platforma (WP4), ktorá bude centrom zdieľania nápadov, koordinácie, vytvárania sietí a párovania na európskej úrovni.

4. Národné konferencie (WP5), kde každý partner zdieľa a šíri výsledky projektu.

Cieľové skupiny:

Všetky úrovne orgánov

SME

Organizácie na podporu podnikania

Podnik, okrem MSP

Široká verejnosť

Sektorová agentúra